Warning: Illegal string offset 'url' in /blog/modny-zegarek/wp-content/themes/csblog/functions-theme.php on line 154

Skąd się wzięła liczba IIII?

Kategoria: Blog

zegary klasyczne

Zapewne nie raz na zegarach z rzymskimi indeksami widziałeś cyfrę 4 zapisywaną w sposób IIII, zamiast IV. Taki zapis widnieje m.in. na tarczach klasycznych zegarków męskich produkowanych przez firmę Lorus. Dlaczego jednak umieszcza się taki zapis na cyferblatach?
Cyfry rzymskie były stosowane jeszcze przed narodzeniem Chrystusa i aż do średniowiecza w ten sposób zapisywano czwórkę. Na najstarszym istniejącym zegarze, który pochodzi z XIV wieku, widnieje zapis czwórki właśnie w formie IIII. Nie jest to błąd, ale celowy zabieg, ponieważ w ten sposób zapisywano cyfrę „cztery” w kronikach i rękopisach.
Żyjący w XVII wieku król francuski Ludwik XIV ponoć nie przepadał za zapisem czwórki jako IV, dlatego nakazał zegarmistrzom tworzenie zegarów, na których cyfra cztery widniała jako IIII.
Taki system zapisywania cyfr na tarczy zegarków wykorzystywany był, aby zachować symetrię na tarczy zegara.
W obecnych czasach, kiedy produkcja zegarków jest masowa i zmechanizowana, to w jaki sposób powinien wyglądać zapis liczby cztery nie ma już aż takiego znaczenia i w dużej mierze zależy od wizji projektanta. Niemniej jednak IIII to nawiązanie oraz ukłon w stronę tradycyjnych, klasycznych zegarów.